Milyen DSLR fényképezőgépet vegyek? Meg a 70-30% a fotózásnál

Valószínűleg nem sokan fogják elolvasni, szóval terápiás céllal írom főleg az alábbiakat.

A masinák amikról szó lesz valószínűleg: Ezen kívül még a kitobjektív elnevezés van, ez az a lencse, amit a géphez csomagolnak. Csak hogy az is értse a megnevezések mihez tartoznak aki esetleg alapból nem vágja, de mégis végigolvasná ezt a -human szinten- kurvasok szöveget. Bevallom én is csak azért vagyok jelenleg tisztában velük, mert nézem mit vegyek. Mellesleg megmosolyogtató, hogy egymás szívatják az elnevezésekkel, mert a Nikonnál a középkategória a 3 számjegyes, például d200, d300; a Canonnál pedig a belépő kategória a 300d, 400d meg a többi százas haver. Szívem szerint aNikon D300- at venném, mert tipikusan olyan gépnek tűnik ami nem csak eszköz, hanem imádod is, így öröm használni. Amúgy mindenképp új gépet szeretnék. 100e forint fölötti eszköznél egyszerűen nem tudok "még garis", aztán a számlát oda sem adja, üzletbe bemenni. Az objektívek az más tészta lesz, de a váz ha elromlik, akkor arra nekem tuti legyen garancia.

De mielőtt belekezdenék, még én sem vagyok haladóbb kezdő, egyszerűen csak amit fotózni akarok és érdekel ahhoz a kompakt kevés. Utálom, hogy ISO 200-on már zajos szar a kép és ISO 100-on is csak a képet vagy nyolcadára lekicsinyítve szép. És ennek kapcsán már akartam írni róla, hogy mindig azzal jönnek, hogy a technika nem számít, a jó fotós meglátja a témát és egy kameratelefonnal akár, de lekapja. Ez napos idő kivételével szerintem baromság, plusz "kamera telefonnal" tuti nem lesz szép a háttér elmosása. Elefánt vagyok a porcelánboltban vagy ilyesmi, lehet a kijelentésemmel vitatkozni, de tartom. Egy jó érzékkel megáldott embernek is kell szerintem egy belépő szintű dslr, hogy ne kelljen félnie az ISO feltekerésétől és teszem azt szürkületben is meg tudja állítani a mozgást, mert olyan záridőt tud beállítani a gépén az ISO feljebb állítása miatt. Persze, a kompakton is lehet, hiszen tudnak iso 3200-at is már (haha), csak hát az nem kép, amit ott kilöknek. Nem, egy kis zaj semmilyen képnek nem árt, de csak akkor ha a kép részletei is megmaradnak. És hát a kompakt masinák által végeredménykén kiadott jpg file inkább vízfestmény, mint fotó a nagyobb ISO értékeken.

Ezzel arra akartam csak tényleg kitérni, hogy egy minimális technika még a legtehetségesebbeknek is kell, hogy akármilyen helyzetben megláthassa a képet és le is tudja fotózni, hát még egy ilyen amatőrnek mint nekem. A technikának ki kell szolgálni az igényeket, a lehetséges helyzeteket. Amúgy a százalék erre utalt, ha jól rémlik azt szokták mondani, hogy egy jó kép csak 30%-ban múlik a gépen. És ez simán igaz, sőt, ha egy minimális szintet tud a gépünk akkor lehet még kevésbé múlik rajta.

És akkor a gépekről, választásról

Először is, max 200 ezer közeli értéket szánok rá. Ennyi van, nyáron fotózni is szeretnék, esetleg már tavasszal, áprilisban. Mint említettem a bevezetőben, a d300 lenne a legjobb, csak hát az k*rva drága, tehát alapból kiesett. Bár a Nikon felé hajlok, de nézegettem a Canon gépeket is. Canon 40d kisképPéldául ott van 40D, ami bizony egy marhajó gépnek néz ki. Elvileg zajban is jobb kicsit mint aNikon, de használat szempontjából munkára is simán használható, így gondolom a sima hobbifotózásra is bőven elég. Ellenben az ára már nem jó, hiszen a váz 270 ezer körül van, és arra még lencsét is kell venni. Igen, tudok róla, hogy vannak akik szürkén vagy hogy árulják, biztos jó hírük van, meg rendesen intézik a garanciát, de egy 300 ezer körüli kiadásnál tényleg ilyennel játszanál? Amúgy ha jól látom, 30 ezerrel olcsóbb mint a hivatalos, hát nem tudom, bizonyos összeg fölött már nem 30 ezren múlik. Ellenben az objektívvalegyütt 300 fölötti ár már nagyon messze van az általam elérhető összegtől. Tényleg jó lenne ennyit költeni rá, biztos vagyok benne, hogy hűségesen szolgálna évekig, de nem lehet. Ennyit tudok rászánni. Mittomén, várhatnék őszig és akkor lehet, hogy könnyen ki tudnám rá csengetni a pénzt, de akkor egész nyáron nem fotóztam. Bár lehet így sem fogok, de a lehetőség sem lenne meg. Bocs, hogy ennyit fejtegettem, ez van.

Szóval Canonból ami szóba jöhetnek azok a belépő szintű cuccaik. Ott pedig bejön az, hogy sok jelenleg raktárból kifutó gépükön a régi kitobijuk van, amivel biztos lehet jó képeket is csinálni, de ránézésre életlen a képe. Ez a Canonnak is feltűnt, ezért készítettek egy új kitobjektívet, amibe tettek képstabilizátort, na meg az élesség klasszisokkal jobb mint az előzőben. Viszont ha kitben adják a géphez, akkor az feltolja az árat is. Mielőtt írnék számokat, megemlítem, hogy nemrég jelentette be a Canon az eddigi belépő gépének, a 400d-nek az utódját 450d néven. Szóval a kifutó 400d a rosszabb lencsével 160 ezer körül van jelenleg. Egy ideig láttam a 400d-t is az új kitlencsével, de akkor 200e körül volt, pár hónapja. Most ha jól látom nem is árulják úgy. Ellenben a legújabb belépő szintű Canon gépet igen, 450d, és ahhoz az IS lencse jár, az ára pedig dobpergés 209ezer forint. A fényképezőgép amúgy jó dolgokat kapott az előzőről való upgrade során, szóval teljesen jó vételnek tűnik. Ezzel végeztünk is a Canon belépő szinttel. Ami még szóba jöhetne a megadott összegen, az mondjuk egy használt 30d (újonnan nevetséges árban, 300 felett van az edigitalnál pl most, amikor ezeket a sorokat írom), viszont az használt, ennyi. Max ismerőstől vennék ilyesmit, de senkinek nincs közülük.

Nikon d40x small pictureA Nikon géppalettája kicsit trükkösebb, mert ők a belépő és a közepes gépek közé becsúsztattak egy közepesnél picit rosszabb kategóriát is. Ez lenne jelenleg a d80 nevű masina. Igazából ez azért tetszik, és merül fel, mert van benne fókusmotor, míg a Nikon belépő szintű gépeiben nincs. A fókuszmotor meg azért érdekes számomra, mert a fix 50mm-es és 85mm-es nagy fényerős objektívokat jó lenne nem teljesen manuális módban használni. Ezt a d80-on már nyugodtan meg lehet tenni, ha jól veszem ki. Viszont újonnan 230 körül van jelenleg a gép. Aztán ott vannak a Nikon belépő gépjei (d40-d40x-d60), amik csak olyan objektívekkel mennek amikben van fókuszmotor. Azaz az olcsó régi Nikon lencsék rögtön kiesnek. Ez nekem, mint kezdő fotósnak, aki most építi majd az objektív parkját, csak a nagy fényerejű fix lencséknél gáz. Mivel ezen lencsék viszonylag olcsók, de az újakban úgyis van ilyen motor. És akkor ennyi, a Nikon középkategóriása, a d200 drága, a d300 meg mégdrágább.

Ott vannak még az olyanok mint a Pentax, és az Olympus. 200 alatt a Pentax adja a legjobb fényképezőgép vázat, ezt szerintem kijelenthetem így. Egyrészt a vázba építve van kézremeges kompenzáló elektronika, másrészt pedig a k10d, ami jó árban van, időjárás álló. Azaz ha az objektív is állja az időt, amit rászerelsz, akkor egy kis szitáló eső nem tesz be neki. Ellenben objektív ügyben valahogy nem tetszik a szerkezet, hiszen a használt piacon alig forognak lencsék amik jók rá. Vagyis sokkal kevésbé árul a nép, mint mondjuk Nikon meg Canon használtat.

Az Olympus meg pont a zajban gyengébb picit, mert ők kisebb érzékelőt használnak, mint a többiek. Mármint méretre, és hát kisebb érzékelő egyenlő több zaj. Ennek ellenére az Olympus mindent megtesz, hogy felérjenek a többiekhez ebben az ügyben. Az Olympus másik előnye, hogy 170 körül már egy komplett e-510 szetet kapsz, azaz nem csak a belépő szintű masinájukat, hanem még egy 300mm-nek megfelelő végű teleobjektívet is. Azzal meg már messzire lehet látni. Viszont itt meg bejön, hogy a lencsék mintha 50%-kal drágábbak lennének, mint a többi névnél. Nem tudom, ha beletörődnék, hogy évekig nem akarom fejleszteni az objektív parkom, akkor még akár jó választásnak is tűnne. Végtére is nagy átfogás, súlyra is könnyű, cipelhető mindenhova. Szóval az Olympusoknak is van vonzereje, de valahogy nem hiszem, hogy végül e felé pörögne az üveg.

A Sony-t meg csak említés szinten, mert akármilyen jó gépeket csinálnak, és akárkit vásároltak fel hozzá, Sony-t én nem vennék jelenleg.

Még folytatom, csak a D60 (jelenlegi favoritról egy kép)

Nikon D60 nagykép

Szóval ezeket veszi az ember figyelembe, és hát a csórónak meg humannak marad a Canon 450d (210) a Nikon d60 (180körül) vagy a Nikon d80 (230 körül). Jól körbelövik egymást. Tudom, hogy a Nikon d60-ja az előző verzió apró ráncfelvarrott változata, és 140 körül árusítják ki most a készletüket a boltok a d40x-ből, de ahhoz nem a képremegés stabilizált objektív jár, meg nincs benne porakármi védekező rendszer. Ez utóbbi lehet marketing is, de 30 ezer a különbség, és fejlettebb Objektív jár a d60-hoz, szal d40-xet már nem vennék. A Canon meg zajban jobb kicsit, viszont belépő gép 200 fölött? Szerintem itt mellé lőttek a boltok a lélektani határnak. Amúgy a d350-400 verzióknál a nép nagyon ellenkezett amarkolattal, mert hogy ergonómiailag nem voltak a legjobb gépek. Azt mondják hogy a d450- re lett javítva a dolog valamennyire, viszont Nikon d40-et meg már fogtam a kezemben, és annak marha jó a fogása.

Kicsit száraz lett ez az egész, tudom, meg olyan DSLR belépőszint körkép írás. Ez van, vacilálok. A geek részemnek tetszik, hogy speckókat olvasok meg ilyesmi, ahelyett hogy fotóznék. Persze inkább az utóbb említettet kéne csinálni tökmindegy mivel, hiszen a DSLR-nél ott lesz az is, hogy sokkal súlyosabb az egész, néha nyűg lesz cipelni.

Bevallom jeleneg kicsit a fuckit, d40 110ért és akkor lehet szarni mindenre. Vagy, mivel száz alatt már a használt cuccokhoz is máshogy állok, nikon d40 használtan 85-95 között, még fél év garival legalább.

Ha néhol szétesett az írás akkor sorry, kicsit fuckit hangulatom lett a végére ezzel kapcsolatban is, meg gondolom kevesen olvassák végig, így csak egyszer néztem át, és a számomra is nagyon érthetetleneket javítottam. Korrektorom meg most nyaral, szal ez van.

süti beállítások módosítása